Popularita ošetrenia vlasov olejmi v posledných mesiacoch dosiahla prekvapivo vysokú úroveň. Klasické vlasové kondicionéry už nie sú, a máme tendenciu byť menej náchylní na návštevy kaderníctiev. Začneme oceňovať silu prírodných ingrediencií a starať sa o svoje vlasy sami. Je zrejmé, že to vyžaduje trpezlivosť, pravidelnosť a aspoň minimálne znalosti o vlasoch a výživných látkach, ktoré naše vlasy potrebujú. Napriek tomu všetkému to stojí za to.
Liečba vlasov olejom nie je ťažká, ak začnete so základnými vedomosťami. Od tejto stránky sa očakáva, že poskytne všetky dôležité informácie o histórii ošetrovania vlasov olejmi, spôsoboch aplikácie, hľadaných výsledkoch, ale aj o cenách vlasových olejov. Budeme tiež odpovedať na otázky, ako napríklad kde si môžete kúpiť vlasové oleje, ale takisto identifikujeme výhody a nevýhody tejto liečby (aj keď si môžete byť istí, že prvý zoznam je oveľa dlhší).
Definícia – čo je to ošetrenie vlasov olejom?
Liečba vlasovými olejmi nemá žiadnu definíciu, ktorú by ste mohli nájsť v niektorom internetovom slovníku kozmetických ošetrení. Doteraz nikto nepredstavoval myšlienku opísať liečbu vlasových olejov vedeckým spôsobom. Liečba vlasovými olejmi môže byť jednoducho definovaná ako kozmetické ošetrenie vlasov založené na pravidelnom používaní daného rastlinného oleja s cieľom posilniť a vyživovať, ale tiež predchádzať ďalším problémom.
Stručná história liečby vlasov olejom
Naše babičky preferovali vlasové vody s bežnými bylinkami, ktoré sa nachádzali na lúkach, alebo v lese. Použili med, mlieko a iné prírodné produkty. Na Blízkom východe si zvolili inú cestu. Ženy v arabských krajinách, v Indii, ale aj v Egypte používali rastlinné oleje v starostlivosti o vlasy už od staroveku. Jednoduchá dostupnosť rastlín ocenených kaderníckymi vlastnosťami vyústila do toho, že tradície a každodenné ošetrovanie žien z krajín Východu majú za následok vlasové oleje (a nielen preto, lebo sa používali aj na ošetrovanie tela). Dnes je to od nich, kde čerpáme inšpiráciu a vrátime sa k technikám a metódam liečby vlasov olejom známym od staroveku. Dnešné ošetrenie vlasov olejom sa takmer nelíši od pôvodného.
Vlastnosti – aké sú výsledky liečby vlasov olejom?
Nikto by nemal byť nútený meniť vlastné metódy starostlivosti o vlasy, ale skutočnosťou zostáva, že možno budete chcieť vyskúšať ošetrenie vlasov olejmi aspoň raz v živote. Táto technika poskytuje účinky potvrdené miliónmi spokojných žien po celom svete. Je dôležité, aby ste si uvedomili, že účinky ošetrenia vlasových olejov závisia od vlastností vlasového oleja, ktorý si vyberiete. Ošetrenie vlasových olejov väčšinou zabezpečuje správnu vlhkosť, výživu a ochranu pred poškodením. Navyše správne zvolený olej v závislosti od pórovitosti vlasov vám pomôže utesniť vlasové kutikuly a obnoviť vlákna vlasov zdravým a mladým vzhľadom. Navyše oleje zlepšujú nielen stav vlasov, ale poskytujú aj vizuálne efekty – vlasy sú hladšie, leské a zmiznú divoké prúdy. Ženy s kučeravými lasmi považujú túto metódu za skvelý spôsob, ako zdôrazniť zvlnenie. Súčasne tí z vás, ktorí uprednostňujú rovné vlasy, oleje pomôžu zvládnuť nezvládnuteľné pramene. Odpoveď na otázku o dôvodoch na ošetrenie vlasových olejmi je len jedna – mať krásne a zdravé vlasy.
Ako vám pomôže liečba vlasov olejmi?
Pokiaľ ide o predchádzajúci odsek, nemôžeme sa nespýtať – ako môže vlasový olej liečiť? Všestrannosť rastlinných olejov pre vlasy je taká obrovská, že ich môžete používať na každom type vlasov. Skúsenosti ukazujú, že oleje sú skutočne zázračným elixírom pre suché aj mastné vlasy, ale aj tie, ktoré majú lupiny, problémy s vypadávaním, sú spálené chemickou alebo tepelnou štylizáciou, sú matné, hrubé, ploché a ťažké, či neudržiavané. Toľko problémov, toľko vlasových olejov, ktoré ich môžu odstrániť. Liečba vlasovými olejmi je nápravou pre všetko, ale účinnosť liečby závisí výlučne od pravidelnosti a správnej voľby oleja.
Typy vlasových olejov
Nebolo by to klamstvo, keby sme povedali, že existujú stovky olejov. V súčasnosti môžeme kúpiť aj jahodový olej, alebo olej z mrkvy, takže množstvo oleja dostupného na trhu závisí len od dopytu. Olej sa dá získať z takmer čohokoľvek, ale nie všetky z nich budú vhodné na vlasy. Preto možno oleje deliť podľa dvoch kritérií: metódu extrakcie a zloženie.
Kvôli spôsobu extrakcie rozlišujeme za tepla, alebo za studena lisované oleje a medzi nimi rafinovaný a nerafinovaný produkt. Ktorý olej by ste si mali zvoliť na starostlivosť o vlasy? Najlepšie budú lisované za studena a nerafinované, pretože takéto oleje majú zvyčajne cennejšie vlastnosti. V procese čistenia a pod vplyvom vysokej teploty stráca olej veľa účinných látok.
Kvôli zloženiu môžeme rozlíšiť rastlinné oleje s rôznym obsahom mono-nenasýtených mastných kyselín, polynenasýtených mastných kyselín a nasýtených mastných kyselín. Samozrejme, žiaden olej neobsahuje iba jeden typ kyselín, ale každý z nich má dominantnosť jedného z nich. Takže oleje s prevahou nasýtených mastných kyselín (napr. Kokos, palmový, babassu) sú najlepšie pre vlasy s nízkou pórovitosťou, oleje s polynenasýtenými mastnými kyselinami (napr. Mandle, slnečnica, ľanové semienko) sú vhodné pre vlasy s vysokou pórovitosťou, najvýhodnejšie sú mono-nenasýtené mastné kyseliny (napr. marula, argan, macadamia). Musíte to vziať do úvahy, keď premýšlate, ktorý olej by ste mali použiť.
Oleje je možné klasifikovať podľa odporúčania ich použitia. Samozrejme, pre vlasy sú odporúčané kozmetické oleje, ale existujú prívrženci ošetrenia vlasov potravinovými olejmi, ktoré sú naozaj oveľa lacnejšie.
Množstvo spôsobov ošetrenia vlasov olejmi
Častá otázka o ošetrení vlasového olejom je na voľbu metódy. Namiesto toho, aby sme hádali, jednoducho sa k tomu dostaňme. Oleje sú dostatočne bezpečné, aby ste si s nimi nemohli ublížiť. Aby som to zhrnul, každá metóda použitia oleja je správna. Jediná vec je, že nie každá metóda vám poskytne žiadané efekty, takže ich musíte testovať spôsobom pokus omyl. K dispozícii je ošetrenie vlasovými olejmi na mokré a suché vlasy, pred umývaním vlasov a po ich umytí, na ponechanie a umývaní, ako aj na aplikáciu na vybrané časti (napríklad konce vlasov, alebo pokožku hlavy). Liečba vlasovými olejmi v miske je tiež veľmi populárna technika, aj keď sa zdá trochu problematickejšia.
Začiatky liečby vlasových olejov (pamätajte si to)
Ošetrenie vlasov olejmi je bezpečná metóda, takže nepotrebujete žiadne preventívne opatrenia. Ak nedôjde k žiadnym výsledkom ani k zhoršeniu stavu vlasov, vždy môžete liečbu úplne ukončiť, alebo len zmeniť olej. Venujte väčšiu pozornosť nákupu oleja, a nie jeho použitiu. Pred výberom miesta na nákup vlasových olejov za nižšie ceny by ste si mali prečítať názory o predajcovi. Jednoduché poradenstvo – cena je najmenej dôležitá, oveľa dôležitejšia je jeho kvalita. Preto sa na ošetrenie vlasov olejmi odporúčajú kvalitné výrobky z dobrého zdroja, najlepšie od pôvodných výrobcov a s Ecocert alebo iným autentizačným dôkazom. Tieto preventívne opatrenia sú dôležité, ak máte v úmysle nakupovať menej populárne, alebo veľmi drahé oleje kvôli ich nízkej dostupnosti (jedným z najdrahších a najčastejšie falšovaných olejov je arganový olej, t.j. slávne marocké zlato).
Zhrnutie: výhody a nevýhody liečby vlasov olejmi
Ošetrenie vlasov olejmi má určite viac výhod. Je to úplne bezpečná kondicionujúca liečba pre všetky typy vlasov, ktorá pochádza z tradícií Stredného východu. Prírodné oleje na vlasy sú bezpečné a účinné a ich pravidelná aplikácia môže poskytnúť iba pozitívne účinky. Okrem toho by oleje nemali spôsobovať žiadnu ujmu, ak si ich zvolíte podľa typu vlasov. Nezabudnite na množstvo vlasových olejov, ktoré prispievajú k tomu, že každý môže nájsť olej a metódu, ktorá je najvhodnejšia pre seba. A čo nevýhody? Aj keď sa snažíme naozaj tvrdo, je ťažké nájsť nejaké nevýhody tejto metódy starostlivosti o vlasy.